Polityka prywatności mojwalbrzych.pl
Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.

Więcej informacji...
mój Wałbrzych - Wałbrzych - Zamek Książ
27.04.2017

W galerii:
Imprezy:

Wałbrzych - Zamek Książ

Pierwsze wzmianki o Zamku Fürstenstein pochodzą z lat 1288 - 1292 i wspominają o budowie zamku obronnego księcia świdnicko-jaworskiego Bolka Surowego. Zamek został zbudowany na miejscu dawnego grodu drewnianego zniszczonego w 1263 przez Przemysła Ottokara II. Do roku 1392 zamek był w posiadaniu Piastów Świdnickich, później na mocy traktatu przeszedł pod panowanie korony czeskiej.

W roku 1497 Zamek Książ został sprzedany przez Władysława Jagiellończyka kanclerzowi Johannowi von Schellenberg. Jedenaście lat późnej zamek należał już do Johanna von Haugwitz'a, a rok później Johann von Haugwitz przekazał zamek Konradowi I von Hochberg. Ponad 100 lat później - w roku 1605 Konrad III von Hochberg otrzymał od cesarza Rudolfa III dziedziczne prawo do zamku w miejsce dzierżawy. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618 - 1648) Zamek Książ wielokrotnie był plądrowany i ulegał kolejnym zniszczeniom.

W latach 1705 - 1742 dochodzi do przebudowy zamku. Powstaje wówczas dziedziniec, oficyny, łaźnia, brama, biblioteka i reprezentacyjne skrzydło barokowe, a na Wzgórzu Topolowym powstaje pawilon letni, który w XIX wieku staje się mauzoleum rodziny Hochberg. W latach 1789 - 1833 Jan Henryk VI zagospodarowuje park zamkowy oraz na średniowiecznym fundamencie buduje zamek zwany obecnie Stary Książ. W roku 1891 Jan Henryk XV w Londynie poślubia Marię Teresę Corwallis West znaną również jako księżniczka Daisy, która do dnia dzisiejszego jest jedną z najbardziej kojarzonych z Zamkiem Książ postaci.

W latach 1908 - 1923 na Zamku Książ wybudowano dwa neorenesansowe skrzydła, wieżę wysokości 47 metrów, a także przebudowo tarasy do kształtu jaki znamy obecnie.
W roku 1941 Zamek Książ został skonfiskowany przez nazistów, a wszyscy mieszkańcy zostali wysiedleni. W roku 1943 w zamku trwały intensywne prace związane z budową długich na około 1 km tuneli, których przeznaczenie do dnia dzisiejszego nie zostało w 100% wyjaśnione. Według jednej z prawdopodobnych wersji budowana była tu jedna z kwater Hitlera. Podobne tunele w tym samym czasie powstają w pobliskich Górach Sowich.

Po wycofaniu się wojsk niemieckich Wałbrzych i Zamek Książ zostają zajęte przez wojska radzieckie. Zdewastowany niszczeje do roku 1956. Dopiero po tym roku jego zabezpieczeniem zajął się Wojewódzki Konserwator Zabytków we Wrocławiu i w roku 1974 rozpoczęły się prace remontowe. W roku 1991 właścicielem Zamku Książ zostaje Gmina Wałbrzych, która tworzy Przedsiębiorstwo Zamek Książ Sp. z o.o. zarządzające zamkiem i przyległymi budowlami. W chwili obecnej jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce, zaraz po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu.
fotografii: 58 na 6 stronach
<<< poprzednia -   1  2  3  4  5  6   - następna >>>
Wałbrzych. Zamek Książ w roku 2014
Wałbrzych, ul. Piastów Śląskich. Zamek Książ w roku 2014

Wałbrzych. Zamek Książ widziany znad rzeki Pełcznica
Zamek Książ widziany znad rzeki Pełcznica. Lata 1890-1899

Wałbrzych. Wycieczka przy Baszcie Prochowej na Zamku Książ
Wycieczka przy Baszcie Prochowej na Zamku Książ. Lata 30-te XX wieku

Wałbrzych. Wycieczka przy Baszcie Prochowej na Zamku Książ
Wycieczka przy Baszcie Prochowej na Zamku Książ. Lata 30-te XX wieku

Wałbrzych. Zamek Książ
Zamek Książ w roku 1875 na rycinie angielskiej gazety "The Illustrated London News".

Wałbrzych. Taras Kasztanowcowy na Zamku Książ
Taras Kasztanowcowy na Zamku Książ. Rok 1939

Wałbrzych. Widok z Zamku Książ w stronę Ślęży
Widok z Zamku Książ w stronę Ślęży na obrazie G. D. Bergera. Rok 1796

Wałbrzych. Zamek Książ na obrazie G. D. Bergera
Zamek Książ na obrazie G. D. Bergera. Rok 1796

Wałbrzych. Widok na Zamek Książ
Widok na Zamek Książ. Lata 60-te XX wieku

Świebodzice. Kilka widoków na Świebodzice
Kilka widoków na Świebodzice i okolicę na pocztówce z roku 1899. Po lewej na górze Fabryka Zegarków, na prawo Zamek Stary Książ, na dole po lewej Zamek Książ i po prawej panorama Świebodzic.


fotografii: 58 na 6 stronach
<<< poprzednia -   1  2  3  4  5  6   - następna >>>

Prognoza pogody Wałbrzych
Weather Widget
YoWindow.com Forecast by yr.no


wyniki


wyniki


Więcej sond


                    mojwalbrzych.pl     Reklama     Poczta Kwiatowa Wałbrzych    

stat4u